System alarmowy stanowi dopełnienie pozostałych zabezpieczeń zastosowanych w obiekcie. Jego zadaniem jest przede wszystkim poinformowanie sąsiadów, właścicieli lub agencji ochrony o włamaniu bądź napadzie. Typowy system alarmowy składa się z:

czujników – reagujących w zależności od typu na ruch, nacisk, otwarcie drzwi i okien, zbicie szyby lub wstrząs;
centralki – odbierającej i analizującej sygnały z czujników. Centralka uruchamia sygnał alarmowy i wysyła informacje o włamaniu drogą radiową lub telefoniczną. Centralka powinna mieć zasilanie awaryjne (akumulator), umożliwiające pracę instalacji nawet przy braku prądu. Montuje się ją w miejscu niedostępnym dla niepowołanych osób;
sygnalizatora – który za pomocą światła, dźwięku lub obu na raz sygnalizuje włamanie. Sygnalizator powinien być zamocowany na zewnątrz budynku na tyle wysoko, by złodziej nie mógł do niego dosięgnąć bez użycia drabiny. Najlepiej, gdy jest dobrze widoczny już z daleka, pełni wtedy funkcję odstraszającą.
System alarmowy uruchamia się: kluczem, pilotem, ukrytym przyciskiem lub wpisując na klawiaturze kombinację cyfr.

Dodatkowym elementem systemu alarmowego, dołączanym na życzenie klienta, jest pilot napadowy. Jest to breloczek z przyciskiem, włączanym w momencie napadu. Wszczyna on alarm nawet wtedy, gdy system jest wyłączony.